Перейти до змісту
ІгриЯк обрати

144 Гц чи 240 Гц: яка частота оновлення вам потрібна

60, 144 чи 240 Гц: що насправді дає частота оновлення, скільки fps має видавати ПК, в яких іграх є різниця і коли варто брати 360 або 500 Гц.

· · 8 хв читання

Поділитися
Два монітори, клавіатура й миша на столі в темній ігровій кімнаті із зеленим підсвічуванням (ілюстративне фото)
Фото: Shixart1985 / Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Коротко про висновокДля більшості гравців оптимум — 144–180 Гц; 240 Гц беріть, якщо граєте в динамічні змагальні шутери і ПК тримає 200+ fps, а 360–500 Гц — ніша для кіберспортивного рівня.

До висновку ↓
Зміст

Висока частота оновлення — це те покращення, яке найсильніше відчувається в ігровому моніторі. Але цифри постійно ростуть — 144, 165, 180, 240, 360 і навіть 500 Гц, — і кожен крок коштує дорожче. Розбираємося, що насправді змінює частота оновлення, наскільки великою є різниця між 144 і 240 Гц і як підібрати монітор під свій ПК та ігри.

Що таке частота оновлення

Частота оновлення вимірюється в герцах (Гц) і показує, скільки разів на секунду монітор виводить нове зображення. Екран на 60 Гц оновлюється 60 разів на секунду, на 240 Гц — 240 разів. Це не те саме, що частота кадрів (fps), тобто скільки кадрів створює відеокарта. Перевагу швидкого монітора ви бачите лише тоді, коли ці значення близькі: монітор на 240 Гц, який отримує 70 fps, однаково показує лише 70 різних зображень на секунду.

Найпростіше порівнювати частоти за часом між двома оновленнями:

ЧастотаЧас одного оновленняТипове застосування
60 Гц16,7 мсОфісна робота, старі або бюджетні екрани
144 Гц6,9 мсМасові ігрові монітори
165–180 Гц6,1–5,6 мсМасові ігрові монітори, часто 1440p
240 Гц4,2 мсДинамічні шутери, OLED-монітори
360 Гц2,8 мсЗмагальний кіберспорт
500 Гц2,0 мсКіберспорт найвищого рівня
Час оновлення — проста арифметика (1000 мс ÷ Гц), а не вимірювання затримки введення.

Помітна закономірність: перехід із 60 на 144 Гц зрізає майже 10 мс із кожного кадру, із 144 на 240 Гц — менш ніж 3 мс, а з 240 на 360 Гц — близько 1,4 мс. Кожен крок реальний, але кожен наступний менший за попередній.

Що ви насправді помітите

Вища частота оновлення покращує три речі:

  • Плавність руху. Повороти камери, прокручування й рухомі цілі мають більше проміжних положень, тож рух виглядає плавним, а не ривками.
  • Чіткість рухомих об'єктів. На звичайних LCD- та OLED-екранах кожен кадр утримується до приходу наступного, і через це швидкий рух здається оку розмитим. Коротші кадри — менше такого розмиття, тож легше стежити за ціллю або читати текст під час прокручування.
  • Меншу затримку. Нова інформація з'являється на екрані швидше. Разом із високим fps гра чутливіше реагує на мишу.

З 60 на 144 Гц — різницю бачить майже кожен за кілька секунд, навіть на робочому столі Windows. З 144 на 240 Гц — помітно при порівнянні поруч і в динамічних іграх, особливо досвідченим гравцям, але далеко не так разюче. У неквапливих сюжетних іграх багато хто цієї різниці просто не відчує.

ПК має встигати

Саме тут помиляється більшість покупців. Щоб отримати користь від 240 Гц, у ваших іграх потрібно приблизно 200–240 fps. Це реально в легших змагальних іграх на кшталт Counter-Strike 2, Valorant, Overwatch 2 або Rocket League на пристойному ПК середнього рівня, особливо в 1080p чи 1440p. А у вимогливих сюжетних іграх навіть топові відеокарти на високих налаштуваннях у 1440p або 4K часто не дотягують і до 144 fps.

На дуже високому fps обмеженням часто стає процесор, а не відеокарта. Як зрозуміти, що саме вас стримує, пояснюємо в матеріалі про «пляшкове горлечко» CPU і GPU. Апскейлери й генерація кадрів можуть підняти fps у підтримуваних іграх; про компроміси, зокрема додаткову затримку від згенерованих кадрів, читайте в порівнянні DLSS, FSR і XeSS.

Змінна частота оновлення закриває прогалини

Fps ніколи не буває ідеально рівним. Змінна частота оновлення (VRR) — FreeSync або G-Sync — дає монітору підлаштовуватися під відеокарту: гра, що йде на 130 fps на екрані 240 Гц, показується на 130 Гц без розривів кадру й підтормажувань V-Sync. Тож монітор із високою частотою — безпечна покупка, навіть якщо ви не завжди досягаєте максимуму. Яка позначка підходить вашій відеокарті й чому важливий діапазон VRR, пояснюємо в матеріалі FreeSync чи G-Sync.

Тип матриці важить не менше за цифру

Частота — лише частина історії. Пікселі ще мають встигати змінювати колір:

  • OLED перемикаються майже миттєво, тож OLED на 240 Гц дуже чисто передає рух. Це найпоширеніший вибір для 240 Гц і вище в 1440p та 4K, але такі монітори дорожчі й можуть бути схильні до вигорання статичних елементів.
  • Швидкі IPS — масовий вибір для 144–180 Гц, також широко доступні на 240 Гц і вище, з хорошими кольорами і без ризику вигорання.
  • VA мають глибокий контраст, але можуть «шлейфити» на темних переходах, що зводить нанівець високу частоту.
  • TN нині здебільшого трапляються в дешевих або кіберспортивних моделях з надвисокою частотою.

Детальніше про типи матриць, роздільність і HDR — у нашому гайді з вибору ігрового монітора.

Роздільність і кабель

Висока частота у високій роздільності потребує великої пропускної здатності. Для ПК DisplayPort 1.4 (зазвичай зі стисненням Display Stream Compression) або DisplayPort 2.1 тягне 1440p і 4K на 240 Гц; перевірте, яку версію підтримують монітор і відеокарта, і використовуйте кабель із комплекту. Подробиці — у гайді HDMI чи DisplayPort. І після підключення нового монітора виставте частоту вручну: у Windows 11 відкрийте Параметри → Система → Дисплей → Розширені параметри дисплея й оберіть максимальне значення. Багато хто місяцями користується монітором на 144 Гц у режимі 60 Гц і не помічає цього.

Типові поєднання у 2026 році: 1080p — для кіберспортивних моніторів на 360–500 Гц, 1440p на 180–240 Гц — універсальний оптимум, 4K на 144–240 Гц — для власників топових відеокарт. Має значення й діагональ; дивіться наш гайд про оптимальний розмір монітора для ігор.

А як щодо консолей?

PS5 та Xbox Series X|S виводять до 120 Гц, і лише в іграх, які це підтримують. Монітор на 240 Гц із ними працюватиме, але щонайбільше на 120 Гц, тож для консолі достатньо екрана на 120–144 Гц з HDMI 2.1 і VRR. Nintendo Switch 2 так само обмежена 120 Гц і лише в іграх із підтримкою.

+ Переваги

  • 144–180 Гц — велике й очевидне покращення порівняно з 60 Гц за помірні гроші
  • 240 Гц дає чіткіший рух і трохи меншу затримку в динамічних іграх
  • VRR зберігає плавність, навіть коли fps падає нижче максимуму

− Недоліки

  • 240 Гц і більше марні, якщо ПК не видає високий fps
  • Крок із 144 на 240 Гц значно менший, ніж із 60 на 144 Гц
  • Консолі не використовують понад 120 Гц

То що купити?

  • Переважно сюжетні або стратегічні ігри: 144–180 Гц. Доплатіть краще за роздільність, контраст або HDR.
  • Усе потроху на ПК середнього рівня: 1440p на 165–180 Гц або 240 Гц, якщо різниця в ціні невелика.
  • Змагальні шутери з 200+ fps: 240 Гц, бажано OLED або швидка IPS.
  • Серйозний кіберспорт: 360 Гц і більше в 1080p або 1440p із потужним процесором.
  • Лише консоль: 120–144 Гц з HDMI 2.1.

Наш висновок

144–180 Гц для більшості, 240 Гц для динамічних шутерів

Якщо ви переходите з 60 Гц, будь-який монітор на 144 Гц і більше відчуватиметься як великий апгрейд. 240 Гц варто брати, коли граєте в швидкі змагальні ігри і ПК видає значно більше 150 fps; інакше розумніший вибір — хороша матриця на 144–180 Гц із VRR. Ще швидші 360 або 500 Гц — для тих, хто бореться за кожну мілісекунду і має відповідне залізо.

Часті запитання

Чи помітна різниця між 144 і 240 Гц?

Так, при порівнянні поруч і в динамічних іграх: рух чіткіший, а відгук трохи швидший. Але різниця значно менша, ніж між 60 і 144 Гц, і в неквапливих іграх багато хто її не помітить.

Чи потрібно 240 fps для монітора на 240 Гц?

Не обов'язково рівно стільки, але високий fps потрібен. З FreeSync або G-Sync монітор підлаштовується під ваш fps, тож 180 fps на екрані 240 Гц виглядають плавно. Якщо ж у вас 80 fps, монітор на 240 Гц дасть небагато.

Чи актуальні 144 Гц у 2026 році?

Так. 144–180 Гц лишаються оптимумом для більшості гравців і покривають усе, що виводять консолі. Багато вигідних моніторів 1440p тепер працюють на 165 або 180 Гц.

Чи допоможе монітор на 240 Гц для PS5 або Xbox?

Ні. PS5 і Xbox Series X|S виводять максимум 120 Гц, тож монітор на 240 Гц працюватиме щонайбільше на 120 Гц. Натомість шукайте HDMI 2.1 і VRR.

Чи може висока частота оновлення знизити продуктивність?

Сам монітор ПК не сповільнює. Відеокарта просто рендерить стільки кадрів, скільки може; обмеження fps на кілька кадрів нижче максимальної частоти тримає вас у діапазоні VRR.

Як увімкнути на моніторі 144 або 240 Гц?

У Windows 11 відкрийте Параметри, Система, Дисплей, Розширені параметри дисплея й оберіть найвищу частоту. Для ПК використовуйте DisplayPort і переконайтеся, що кабель і порт підтримують цю частоту.

Поділитися

Більше: Ігри

Усі →

Читайте далі